69 граней Романа Цибрівського

Декабрь 22, 2014 KUB - Комментариев нет

---- (5)

КУБ продовжує серію інтерв’ю з цікавими людьми, спеціалістами з розвитку міст. Сьогодні презентуємо вам – Романа Цибрівського, експерта із соціальних явищ міста, професора географії, урбаністичних та азійських студій в університеті Темпл (США).  Наразі він вже перебуває у США, але до свого відльоту радо надав нам інтерв’ю.

Про японську урбаністику, переваги Києва та чого не вистачає українським політикам, читайте в інтерв’ю Романа Цибрівського для Kiev Urban Bureau.

Грань 1 Фулбрайтівський професор

Я працював у Києві як дослідник, у рамках Програми Академічних обмінів ім. В. Фулбрайта.

Грань 2 Солідний бекграунд

1

Протягом декількох років я викладав у Вікторіанському університеті та в Університеті Британської Колумбії, у Канаді. А також був дослідником у центрі підвищення кваліфікації при Національному університеті Сінгапуру.

Грань 3 Київські демони

У цьому році я видав книгу — Місто соборів і демонів: конфлікт простору, суспільства та історичної пам’яті в Києві, Україна» (Kyiv, Ukraine: the city of domes and demons from the collapse of socialism to the mass uprising of 2013-2014).

Грань 4 Share it

Я відчуваю себе викладачем. Мені подобається ця позиція: коли я щось знаю, і щасливий з того, що можу поділитися цим з іншими.

Грань 5 Я vs. Кличко

3

Трохи більше року тому, коли я зустрівся на одному івенті з Віталієм Кличком, він був дуже цікавим. Він тоді дуже добре говорив англійською, і коли підійшла моя черга, я йому сказав:

  • Я кидаю тобі виклик – я хочу боксувати з тобою.

Він на мене уважно подивився, я повторив:

  • Я хочу битися з тобою.
  • Ні, — відповів Кличко.
  • Добре, — сказав я, — тоді буду всім казати, що чемпіон світу боявся мене.

Він тоді посміхнувся. Тепер я всім говорю, що я такий професор, що навіть чемпіон світу з боксу злякався битися зі мною.

Грань 6 У пошуках європейської України

Я приїхав до України, коли був Євромайдан.

Грань 7 Еміграція

Я народжений в Європі, у таборі. Моя родина – біженці з України, які знайшли собі місце в Америці. Вони тоді не знали англійську мову, і спілкувалися українською, але вона у них була трохи старомодною, спольщеною дещо. Вони нічого не знали російською. І так я вчився українською. Звісно, до школи пішов, там треба було читати та писати англійською. Але ми підтримували українську, спілкувалися дома нею.

2

Грань 8 Пенсільванія

Ми жили в Мілуокі, але тепер я живу в Пенсільванії.

Грань 9 Зв’язки з Бандерою

Моя дружина була з діаспори. І її родина була великими патріотами України. Її батько був дуже політично активним, багато писав, він у свій час товаришував з Бандерою. Ну, знаєте, така тоді була політична ситуація.

Грань 10 Космополіти

У мене троє дітей. І вони теж говорять українською. Вони всі були в Україні. Мій старший син одружений з українкою. Мають квартиру у Львові, але живуть у Англії. Другий син довго жив у Києві, але потім переїхав до Барселони. А донька живе в Каліфорнії.

Грань 11 Демократи forever

У США я завжди голосую за демократів. Я думаю, що Республіканська партія є партією жадібності, і захищає власні інтереси.

Грань 12 It’s not my business

4

Я ніколи не відповідаю на питання про те, хто є кращим політиком в Україні. Це питання для громадян України, і вони мають вирішувати,  я не можу втручатися.

Грань 13 Розширення свідомості

Я думаю, що українці повинні вибрати політиків з глобальним типом мислення, які володіють більше, ніж двома мовами (українською і російською – ред..), і які не отруєні радянським стилем мислення.

Грань 14 Більярд

Я серйозно зайнявся більярдом. Тепер я граю майже щоночі. Я граю у двох турнірних командах, а іноді граю навіть на гроші.

Грань 15 Маленькі ставки

Коли я граю на гроші, то зазвичай програю. Адже я завжди граю із найсильнішими гравцями, аби чогось навчитися від них. І коли я програю гроші, для мене це як своєрідна плата за навчання. Та я роблю лише маленькі ставки.

Грань 16 Urban Studies

Україна потребує магістерських та докторських  програм у сфері урбаністики, аби підготувати нове покоління містобудівників, міських менеджерів. Це має  бути міждисциплінарна програма, яка буде читатися у якому-небудь київському університеті. Інші програми можуть читатися в інших містах.

Грань 17 Жити в Києві

5

Мені дуже подобається Київ, і я зараз вагаюся, чи мені треба купувати тут квартиру, чи досить буде просто знімати, коли я сюди приїжджаю. Вперше я приїхав до Києва у 1992 році, з батьком, тоді він вже думав, що ніколи не повернеться до України, бо тоді здавалося, що будемо американцями. Батько ніколи не був у Києві, він був з Львівщини. Мені тоді Київ видався дуже і дуже цікавим. А вже наступного літа я з дружиною та дітьми приїхав знову до Києва, але то було холодне літо, і мені не сподобалося. А ще не було комфортно, адже тут було дуже бідно, і на нас всі дивилися, наче хотіли щось поцупити. І тоді я вирішив, що не буду повертатися сюди.  Але потім я повернувся до Києва. І подумав, може мені і справді взяти якусь наукову тему українську, і працювати тут над нею.

Грань 18 Географ

Я – географ, мене цікавлять місця, де я не був, які я ще не розумію. І так я будував і свою кар’єру: бачу якесь місце і не розумію його, тоді мені хочеться його вивчати.

Грань 19 I’ll do it!

 

Я приїхав до Києва, пожив місяць, аби зрозуміти чи хочу  я взятися за його вивчення. Багато спілкувався з людьми, розпитував їх про місто. І вирішив, що так, я це зроблю, і подався на програму Фулбрайта.  Я розпочав дослідження у 2010 році, і приїжджаю сюди кілька разів на  рік. Все літо пробуваю у Києві. Звісно, літо більше люблю, ніж зиму, але взимку є багато роботи: багато лекцій читаю.

Грань 20 Wonderful  Dnieper River

Дніпро – це дивовижний ресурс для Києва. Там існує так багато вільної землі, і прибережної території, включаючи пляжі. Ця область повинна бути очищена і захищена таким чином,  аби стати рекреаційним і екологічним ресурсом для майбутнього.

Грань 21 Ріка, пагорби, схили

Пріоритети Києва у сфері планування – це наявність річкової зони,  пагорбів та схилів біля річки,  і в інших місцях у центрі міста, та наявність історичної архітектури й історичних районів.

Грань 22 Розставити пріоритети

Окремим пунктом порядку денного у плануванні Києва займає оточуюче середовище, де проживають люди. Воно повинне мати хороший сервіс та привабливий ландшафт. Складність у завданні буде додавати наявність житлових комплексів, які були побудовані в радянському стилі. Сьогоднішнє місто повинно ставити у пріоритет людину, сім’ю, домашнє господарство, а не будівельників.

14

Грань 23 Гази

Київ повинен думати про те, як скоротити використання автомобільного та підвищення екологічності громадського транспорту. Автомобілі задушують місто, відбираючи занадто багато міського простору для паркування.

Грань 24 Американський гумор

Одного разу я запитав у таксиста, який був припаркований біля Майдану відвезти мене на Печерськ. Він сказав, що це буде коштувати 100 гривень. Я подумав, що ціна була занадто висока, так що я вирішив просто…впасти на асфальт. Позбігалися люди, аби перевірити чи  я був у порядку. Я сказав, що не в порядку, адже я попросив відвезти мене на Печерськ, а водій запросив 100 гривень. І тоді я  просто впав.  Це змусило всіх сміятися, а водій не на жарт збентежився.

Грань 25 «НІ» поганому сервісу

Українцям потрібно винести урок успіху з Майдану, та сказати «ні» зловживанням на всіх рівнях. Це включає в себе не тільки поганий уряд, але погане обслуговування від водія таксі, у ресторані, та у будь-якій іншій сфері.

Грань 26 Endless elections

16

У вас багато виборів. Мене питають: а що у Філадельфії немає виборів, чи у Нью-Йорку? Є, але я там їх не так відчуваю як тут.

Грань 27 В Америці не купаються в ріці

Мені подобається київське літо, піски, пляж. Дуже люблю у вас в ріці купатися. В Америці люди в ріці не купаються. Нема такої культури: купатися в ріці.

Грань 28 Тепло свазі  

Але я не кажу: оу, українці, такі теплі! Мешканці Свазіленду також теплі, знаєте J

Грань 29 Київ крутіший

Київ у сто разів краще Львова.

Львів – це Європа, але не найкраща. Бо я знаю, що далі на захід є краща Європа J

Львів – маленьке місто, і дуже консервативне.

Грань 30 Харків не вхопив

Одеса і Дніпропетровськ дуже сподобалися. Черкаси сподобалися. Був недовго в Харкові, але щось не вхопив Харків, і не вхопив Донецьк. Але Маріуполь дуже сподобався.

Грань 31  Без домінацій

7

Коли я викладаю, я пропоную, щоб студенти розгортали бесіди у класі. Прочитайте текст, послухайте те, що я останнім часом вам розповідав, а потім розкажіть на парах більше, щось нове: додаткову інформацію, хороший приклад, розбіжності з тим, що вже було сказано. Я за те, аби зробити коротку презентацію у класі, а потім почати обговорення . Студенти стають тупими, якщо розказуєте щось лише ви (тобто, якщо вчитель домінує над класом ), і їм стає цікавіше, коли вони самі висловлюються. У такій обстановці , кожен дізнається щось нове від всіх інших.

Грань 32 Корисний досвід

Є багато моделей навчання, які можуть бути застосовані в Україні, аби зробити навчальний процес більш динамічним, складнішим, та цікавішим. Такі програми, як: Фулбрайт, що може допомогти українським викладачам виїхати за кордон і подивитися, яка є освіта, наприклад, у США. Є також програми в  ЄС та в інших частинах світу.

Грань 33 Київ живописний

Мені подобаються картини Києва від Евеліни Бекетової. Вона малює дуже барвисті сцени міста, як це і повинно бути: зелене, щасливе, історичне, і різноманітне місто. Я використав одну із її робіт для обкладинки своєї книги.

Грань 34 Люблю Маріуполь

Одне з моїх улюблених міст – це Маріуполь. Він має пляж на Азовському морі, поруч залізничних колій, які везуть вугілля до великих промислових підприємств, що знаходяться у межах видимості. Це не найекологічніше місце для відпочинку, але поєднання ландшафтів для роботи, і ландшафтів для відпочинку — цікавий та унікальний приклад. Я люблю це місто за те, що воно сильно протистояло вторгненню ворога, і створенню ДНР.

Грань 35 Територія пустоти8

Цікаво, біженці, які втекли Донецької та Луганської області коли-небудь повернуться туди? Там такий зараз величезний пустир. Це було погане середовище до війни, а тепер ця територія повністю знищена. Ця область буде проблематичною протягом тривалого часу.

Грань 36 Голос громади

Люди мають розуміти, що влада їхня. Бо у радянському союзі виховували так, що владу треба боятися. Треба, аби влада боялася громади, бо у громади є голоси. Влада має розуміти, якщо вона не буде чути громаду, то на наступних виборах не буде цієї влади.

Грань 37 Україна і Камбоджа

У Камбоджі теж влада краде, будують там, де хочуть. Або там влада каже: нам потрібно це село, і просто його відбирає і зводить там заводи. І люди не противляться, бо вони дуже довго були під владним гнітом (тоталітарний режим).

Грань 38 Жити по-європейському

9

Європа – це місце, де установився баланс між владою та громадою. Тут громада більш освічена. Тут, зрозуміло, найнижчий рівень корупції.

Грань 39 Діти замість вертольотів

У Києві треба побудувати музей для дітей, якісний і хороший. Можливо на місці вертолітного майданчика Януковича.

Грань 40 Український Діснейленд

 

Воздвиженку можна переробити у Діснейленд.

Грань 41 Музей корупції

Музей колишньої корупції треба зробити на Європейській площі, з Українського Дому, аби всі політики, які їхатимуть на роботу кожного разу бачили нагадування: як їм не слід робити. Але дехто каже, що такий музей можна зробити там, де музей історії Києва.

Грань 42 Столичні загрози

У Києва є дві загрози: це жадібні забудовники та ледачі мешканці.

15

Грань 43 Діамантові монстри

«Diamond Hill» — одна з найновіших будівель Києва і безсумнівний монстр. Це житловий будинок заввишки 83 метри, що має 20 поверхів. Будівля вивищується на тому самому крутому схилі, що й Києво-Печерська лавра та інші важливі пам’ятки.

Грань 44 Історія Києва в туалеті

Музей історії Києва. Там по центру будівлі є ліфти, зліва одна зала, і справа-інша, а сполучення цих залів, позаду, за ліфтом. Такий собі коридор, де є також експонати. Я собі задумався, що це за коридор, і збагнув, що це мали бути туалети. Бо туалети є лише на першому поверсі, біля каси. Але мали також бути туалети на другому, і на третьому поверхах, бо там мали бути різні приміщення, різні офіси. А тепер виходить, що епохи Києва вони розмістили там, де туалет. Це не Музей історії Києва – це колекція речей, яка нічого не пояснює, вони не сполучені один з одним, і не мають генерального плану.

Грань 45 Повага до жінок

Жінка збирає сніг тут у вас якимось примітивним засобом. Чому у вас прибирають сніг жінки? В Америці такого нема, у нас жінки так фізично виснажливо не працюють. А коли я вперше побачив як жінки розбивають лід, я сказав: дайте мені, я це зроблю. Вона не знала, що мені відповісти, і не дала мені це зробити. Я не знаю, може це і ліпше, що є така рівність: фізичну роботу може робити і чоловік, і жінка. Але не з таким примітивним інструментом. Або жінки, які роздають туалетний папір. Що це за робота? Тобто вона тут для того, аби хтось не забагато взяв туалетного паперу?

Грань 46 Зіпсований Донбас

10

Треба подорожувати по Європі аби бачити їхні стандарти життя, і хотіти їх собі запровадити. А що Донбас? Що він видів? Але вони самі дозволили, аби їх використали. А ще у вас дешевий тютюн і алкоголь, і їм дозволяють себе псувати. Влада цим користується.

Грань 47 Релігійний опіум

Московська церква – це просто рука політики Москви. Люди думають, що вони туди ходять і ближче Бога, а насправді, ближче Москви, і ближче смерти.

Грань 48 Безпечна Японія

У них дуже великий порядок. Міста, наприклад, Токіо, доволі чистенькі, безпечні. На вулиці ніхто тобі нічого злого не зробить. Люди дотримуються законів. Але Японія не для всіх. Там дуже тяжко працюється.

Грань 49 Нічні клуби Токіо

Як урбаністичний географ я вивчав нічне життя Токіо, у нічних клубах, у районі Роппонгі.

Грань 50 Японський гігант

18

Я написав книгу про столицю Японії. Токіо: мінливий образ урбаністичного гіганта (Tokyo: The Changing Profile of an Urban Giant).

Грань 51 Життя для компанії

Я кажу – Я Роман Цибрівський, я працюю у Темпльському університеті. А японці про себе так кажуть : Я — Роман Цибрівський, я належу до  Темпльського університету. Вони мають дуже велику родину. Кланяються своєму начальнику. Вони віддають своє життя для компанії. І тоді в них багато що псується.

Грань 52 Японські алкоголіки

Чоловік майже не бачить родину. Він важко працює, вдома майже не буває. Алкоголізм велика проблема. Бо після роботи треба пити. Адже начальник каже: добре, тепер усі в бар. І ти мусиш йти, і пити до кінця. І так багато-хто спивається. І тому японки дуже хочуть вийти заміж за іноземця.

Грань 53 Глобальний виклик

11

Я прожив у Токіо 12 років, написав три книжки, спершу не розумів їхнього суспільства, але залишився і почав вивчати. Для мене це був великий виклик – написати книгу про одне з найбільших міст світу.  Але згодом був ще один не менший виклик – писати про Камбоджу, адже це також різне суспільство, різна культура.

Грань 54 Вражаюча архітектура

Хто цікавиться архітектурою мусить поїхати в Японію. І не тільки подивитися на їхні традиційні будиночки, які чудові, зроблені із дуже якісної деревини. Але і  багато найкращих архітекторів – то є японці. Найбільша частина економіки Японії – це не японські машини, не електронна техніка, а японське будівництво.

Грань 55 Політик знає більше

Хоча у Японії також бувають мітинги і протести людей, адже там є громадянське суспільство, і незалежні НГО, але японці будуть голосувати тільки за одну партію. Бо у них є таке переконання: ну, треба за них голосувати, бо вони більше знають, ніж я. Політик, він вже ж довго політик, і знає більше мене, тому я йому довіряю.

Грань 56 «НІ» тупим політикам

Ваші політики мають поїхати до Європи і побачити як там все облаштовано. Але краще, звісно, брати політиків, які вже там бували, які там вчилися. А не обрати якогось тупого політика, і витрачати кошти на його навчання. Керувати країною повинні ваші громадяни. Хоча радники можуть бути, і повинні бути з європейських країн, наприклад.

Грань 57 Роби свою роботу

Я купую квиток, а жінка каже: не видиш, я зайнята. Я кажу: виджу, але я купую квиток. Почекай, — каже вона мені.  Я кажу: ні, я не хо чекати, мені треба квиток. Якщо ви зайняті нехай мені продасть його хтось інший. Кожен має виконувати свою роботу.

Грань 58 The USA vs. EU

13

Коли мій другий син закінчив вищу школу, ми йому пропонували: може ти поїдеш до Європи? Він відповів, що там нема чого робити. Але зараз живе в Барселоні. Тепер він європеєць.

Грань 59 Не треба боятися гомосексуалістів

У вас також є антиєвропейська істерія: багато-хто з вас боїться, що ваші діти стануть гомосексуалістами.

Грань 60 Ще одна книга про Київ

Зараз я пишу книгу про Київ з робочою назвою «Нелегкий вибір для Києва: Ідентичність, простір та суспільство у столичному місті України».

Грань 61 Стріт-арт

19

У Сполучених Штатах є спеціальні програми, коли вуличні художники перетворюють неблагополучні райони на престижні, за допомогою стріт-арту. Перевага стріт-арту у тому, що вуличні митці мають усі можливості для того, аби відкрити для людей місце, в якому вони живуть.

Грань 62 Свобода, рівність, братерство

Ви питалися ще, чого мені Львів не сподобався. Так це своїм маршем проти гомосексуалістів. Там ходили священики і монахині, і в один голос говорили: не дай боже, щоби наші діти такими були. Але такого не має бути. Світ повинен бути ліберальним, відкритим, і приймати всіх.

Грань 63 Зміна пам’ятників

Пропоную замінити той радянський пам’ятник у вас «дружби народів» на пам’ятник Гонгадзе і Політковській.

Грань 64 Марафони

Я в 50 років почав бігати. А потім кожен день почав тренуватися, і згодом біг перший марафон. Потім бігав по всій Америці марафони. А потім я переїхав до Японії, а там дуже тяжко бігати по бетону. Після того я перейшов на більярд.

Грань 65 Любов до карт

20

Коли ми сім’єю подорожували. Я завжди роздивлявся і вивчав карту. Мені був цікавий ландшафт. Пригадую, мені дуже подобався Жуль Верн, який у своїх книгах описував подорожі навколо світу. У дитинстві батько мені подарував книгу про чудеса світу. Це теж на мене дуже вплинуло у виборі моєї майбутньої професії географа.

Грань 66 Двадцятка кращих міст світу

12

Я пишу книги на замовлення про дослідження різних країн. Зараз я працюю над енциклопедією 20 найкращих міст, і найгірших. Де публіка найбільш щаслива, і найменш щаслива. Коста-Ріка, до речі, країна, де живуть найщасливіші люди.

Грань 67 Напишу про Донбас

Я хочу написати про Схід України, про Донбас, на англійській мові. Але мені треба там обов’язково бути. Я був у Донецьку, Маріуполі, але до війни.

Грань 68 Скромність

17

Я живу скромно, у мене квартира доволі скромніша, ніж я можу собі дозволити.  Мені не треба великого будинку. Машину маю нову, але недорогу.

Грань 69 На мене чекає Коста-Ріка

Ми родиною збираємось з дітьми на новорічні та різдвяні свята до Коста-Ріки.

---- (5)

 

Бесіду вели: Анна Макота та Катерина Покровська, спеціально для Kiev Urban Bureau

Місце: Ресторан Under Wonder

 

Related Posts

Leave a Comment