Kiev Urban Bureau » Новости » Дивись і вчись: 5 найкращих лекцій TED про місто

Дивись і вчись: 5 найкращих лекцій TED про місто

Февраль 1, 2015 KUB - Комментариев нет

ньюЛекції TED – мабуть, один з найкращих форматів, які змогло придумати людство. Найактивніші професіонали планети розповідають про те, як змінюють світ. Ми обрали для вас 5 найбільш надихаючих промов на TED на тему міста та урбаністики. Якщо ви цікавитесь урбанізмом, але ще не знаєте основних заповідей міста, жодного разу не співали з Жейме Лернером, та не уявляєте, як подолати корупцію за допомогою фарби – наша підбірка саме для вас. 

«Чотири заповіді для міста»

Едуардо Паес, мер Ріо-де-Жанейро

Мер Ріо-де-Жанейро Едуардо Паес розповідає, як Ріо вдалось обійти дуже потужних суперників – Японію, США та Іспанію, отримати право на проведення 31-ї Олімпіади та тим самим довести світові і самим собі – не обов’язково бути багатим та впливовим, аби чогось досягнути.

Він ділиться власним досвідом перетворення бетонних джунглів на зелене та туристично привабливе місто, а також чотирма заповідями, які допоможуть будь-якому іншому меру.

Місто повинне бути зеленим, мати хорошу транспортну систему, бути соціально-інтегрованим та використовувати передові технології – саме такий рецепт успіху від мера Ріо, який він перевірив на власному досвіді. На прикладі одного з найменш розвинених районів Ріо-де-Жанейро він показує, як за невелику кількість коштів зробити місто максимально ефективними. Не обов’язково мати багато коштів чи впливу – можна робити великі речі у оригінальний спосіб.

«Як публічні простори змушують міста працювати»

Аманда Бьорден, головний містопланувальник Нью-Йорку за часів мерства Майкла Блумберга

Аманда Бьорден – одна з тих містобудівників, яких взяв до своєї команди мер Нью-Йорку Блумберг. Як і відомий урбаніст Ян Гейл, вона відстоює ту думку, що міста – це не будинки, а простір між ними. Тому саме активні та комфортні публічні простори – запорука хорошого міста. Але що ж тоді визначає якість громадського простору?

Найменший парк Нью-Йорку – Пейлі Парк є водночас і найбільш популярним серед населення, натомість на великих просторих площах люди не надто люблять затримуватись. В чому різниця? Мабуть, в дизайні. Але, зауважує Аманда Бьорден, дизайн – це не те, наскільки красиво виглядає той чи інший простір – це про те, наскільки добре ви там почуваєтесь. А успішне місто – як весела вечірка: люди залишаються там, якщо їм приємно проводити там час.

Ще одна актуальна для сучасних міст тема – боротьба із забудовниками. Там, де городяни бачать публічний простір, забудовники завжди бачитимуть шопінг-мол. Аманда Бьорден розповідає про те, як їй вдалось витримати тиск забудовників і врешті домогтись облаштування одного з найкрасивіших парків у Нью-Йорку на місці надземної трамвайної колії Гай-Лайн.

«Вулиці Нью-Йорку – не такі вже й погані»

Жанет Садік-Кхан, комісар Департаменту транспорту Нью-Йорку за часів мерства Майкла Блумберга

Жанет Садік-Кхан – також одна з членів команди Блумберга і колишній керівник департаменту транспорту Нью-Йорку. На її переконання, вулиці – один з найвразливіших ресурсів міста, який, втім, реально відновити, варто лише поглянути на вулиці по-новому.

За підрахунками ООН, за наступні 40 років кількість жителів на планеті подвоїться, а, якщо взяти до уваги, що більшість людей сучасності живе в містах, можна уявити весь спектр проблем, які чекатимуть на нас у найближчому майбутньому. Безперервно зростає і Нью-Йорк, і тут питання мобільності городян постає особливо гостро.

В результаті дослідження, яке зробила команда мера, стало зрозуміло, що Нью-Йорк – це місто, яке майже ігнорує пішоходів: тут дуже мало лавок та надто багато машин. Уособлення транспортної ситуації Нью-Йорку – Таймс Сквер. Тут з року в рік будували нові пішохідні переходи, переставляли світлофори та регулювали транспортний рух – всі ці заходи виявились малоефективними. Головне перехрестя столиці так і лишилось небезпечним для людей. Тоді команда мера вирішила зробити зовсім по-іншому: вони просто перекрили тут рух і зробили Таймс Сквер пішохідною зоною. Що з цього вийшло? Дивіться у відео.

«Як повернути місто за допомогою фарби»

Еді Рама, колишній мер Тірани, прем’єр-міністр Албанії

Колишній митець, мер Тірани, а тепер прем’єр-міністр Албанії Еді Рама стверджує, що мистецтво здатне допомогти подолати проблеми міста. І він знає, про що говорить. Коли Еді Рама став мером Тірани, він отримав нульовий бюджет, зруйноване сіре місто та кризу, яка тільки була можлива у 90-х. Найменше, що він міг зробити в таких умовах – пофарбувати один із сірих будинків міста у яскраво-помаранчевий колір. Ефект, спричинений такою мистецькою інтервенцією було важко передбачити – на певний час місто зупинилось – машини та люди припиняли рух, аби подивитись на це.

Один за одним все більше будинків Тірани ставали яскравими. Зміна будівель спровокувала зміни свідомості мешканців міста: люди почали менше смітити на вулицях, стали платити податки, рівень злочинності впав, а люди почали пишатись своїм містом. Він переконаний – замість поліції стояти на сторожі порядку в місті може краса

Крім того Еді Рама розповідає про власний досвід подолання корупції в місті. Його рецепт – виключно модернізація. На його думку, причина корупції – не самі люди, а ті умови, в яких їм доводиться працювати.

«Пісня міста»

Жейме Лернер, колишній мер Курітіби, архітектор та містопланувальник

Лекція мера Курітіби вже стала класикою і однозначним must-see для будь-якого урбаніста. Саме йому належить одна з ключових світоглядних позицій нового урбанізму: місто – не проблема, а рішення.

Часто мери скаржаться на те, що місто надто велике, тому ним надзвичайно важко керувати або ж, ще частіше, що коштів на його перетворення зовсім мало. Жейме Лернер каже, що будь-яке місто можна покращити менше, ніж за три роки, не залежно від кількості ресурсів.

На прикладі Курітіби та за допомогою казкових персонажів міста – егоїстичного автомобіля Отто та доброго автобусу Аккордеону, Жейме Лернер розповідає про транспорту систему швидкісних автобусів, яка повністю змінила систему мобільності в його місті.

В умовах, коли немає часу на планування, а зміни потрібні тут і зараз він пропонує власну методику – урбаністичну акупунктуру: саме точкові ідеї та маленькі кроки здатні суттєво покращити  місто за короткий термін та за найменших коштів. Креативність починається тоді, коли ви прибираєте нуль з бюджету, а ще краще – два, – каже мер Курітіби.

«It’s possible! You can do it! Please, do it now», – співає Жейме Лернер. Заспівайте цю пісню з ним і ви.

Платформа 

Related Posts

Leave a Comment