Bikes vs Cars: Велопропаганда у кіно

Май 7, 2015 KUB - Комментариев нет

дорогиПерші травневі вихідні для мене пройшли у місті Славутич на фестивалі кіно та урбаністики “86″. Що потішило, по-перше, зацікавленість такої кількості людей проблемами розвитку міст, по-друге, увагою до транспортних питань та можливих рішень у програмі фестивалю (за що окремо дякую організаторам та організаторкам).

дороги

Фільм-закриття фестивалю Bikes vs. Cars (“Вело проти авто”), як зрозуміло з назви, – це кіно про наші дороги. Кому вони належать? Хто за них платить? Як приймаються рішення по різних транспортних об’єктах у місті? Чи є місто територією війни між авто та вело? Цей фільм – приклад якісної пропаганди у хорошому сенсі цього слова. Так, він популяризує велосипед. Так, він піднімає питання росту міст, зростання середнього класу у містах і, відповідно, зростання кількості автомобілей.

“Сьогодні у світі 1 мільярд автомобілів. До 2020 року їхня кількість подвоїться,” – стверджують автори фільму. Мені особисто здалось, що фільм намагається показати неможливість розвитку транспортних систем у містах за старими правилами, які заохочують користування приватними автівками у місті, а також звернути увагу на тупіковість такого рішення. Я особливо захоплююсь однією з героїнь фільму, активісткою з Сан-Паулу. Перші кадри фільму, де вона під свій робочий стіл ставить ящик з висадженим газоном, знімає взуття і ставить босі ноги на траву перед початком роботи за своїм комп’ютером, викликали овації в залі.

Ілля, один з організаторів фільму, пообіцяв пустити фільм в прокат, щонайменше у Києві. Я вже не дочекаюсь і сподіваюсь, що хоча б якась частина киян, після перегляду фільму замислиться над тим як ми пересуваємось містом і які мають бути наші транспортні пріоритети, якщо ми хочемо навіть просто вижити у цьому місті.

avk.org.ua

Leave a Comment