Як змінити місто самотужки: українські урбан-ініціативи

7 сентября, 2015 KUB - Комментариев нет
урбан0«Студвей» підготував огляд найцікавіших проектів, які покращують міста, вулиці та райони. До них може долучитися кожен охочий і власноруч перетворити своє місто на більш комфортну зону.

Київ

«Самосад» від Подоляночки

Ініціативна спільнота «Подоляночка» займається облаштуванням та промоцією рідного району – Подолу. Один із найцікавіших актуальних проектів «Подоляночки» − екологічний парк «Самосад». Для створення конструкцій саду використовуються екологічні ящики, піддони, використані порожні ємності. Проект «Самосад» − це молодший брат всесвітньо відомих «Садів Принцес» у Берліні і громадських садів на Манхеттені в Нью-Йорку.

Ініціатива «Благоустрій парку Партизанської слави»

Столична інтернет-газета Dream Kyiv разом із депутатом Київради Андрієм Логвіном запустила проект на оновлення парку Партизанської слави. Переможцями стали 2 проекти − студії «Парасоль» і Марії Колодяжної та Олени Божко. Усіх охочих запрошують до обговорення важливих ініціатив у парку – облаштування веломаршрутів і зони відпочинку.

«Дивовижні»

Громадська організація «Дивовижні» об’єднує активних, відповідальних українців, які конкретними діями роблять те, що їх оточує, яскравішим і більш доглянутим. Активісти ремонтують ліфти, фарбують лавки тощо. Учасники організації вже перетворили сірі сходи в Солом’янському парку на арт-проект.

«Місто-сад»

Проект, що об’єднав митців, активістів та професіоналів різних сфер для модернізації умов для життя в Україні через створення та розвиток якісних громадських просторів. Ініціатива вже реалізувала кілька успішних проектів, один з яких – Сквер Небесної Сотні у Києві. Завдяки праці активістів між Михайлівською площею та Майданом постав пам’ятний сквер на місці смітника.

Парк «Наталка»

Столичний парк «Оболонь» в урочищі «Наталка» самотужки відновлюють жителі району й інші небайдужі мешканці міста. Група активістів провела десятки днів прибирання, встановила контейнери для сміття, облаштувала арт-територію парку та зайнялася ремонтом доріжок. Цього сезону планів у творців спільноти ще більше.

«Структура»

Ініціатива «Структура» позиціонує себе як pop-up-фестиваль розвитку міста, який хоче відновити життя міста там, де воно згасає. Активісти займаються урбаністичними проблемами, що виникають у місті. Зараз волонтери працюють над реконструкцією Лук’янівського парку. 6 червня «Структура» організовує«Тедді пікнік» для відпочинку, розваг та обміну досвідом.

велосипед

Одеса

Urban Іnst

Експертне об’єднання професійних архітекторів та експертів із різних сфер міського життя: від транспорту до соціології − для зміни культурного ландшафту Одеси. Активісти займаються організацією громадського простору міста: велодоріжок, скверів, парків і вулиць.

Центр міських ініціатив Impact Hub Odessa

Це спільнота від масштабного й ініціативного коворкінгу Одеси Impact Hub Odessa для обговорення ідей, проектів для вдосконалення міста. Один з актуальних проектів − створення на базі скверу справжнього Парку Майбутнього– відкритого зеленого зручного простору. До облаштування парку зможе долучитися кожен охочий.

Львів

Група 109

Урбаністична ініціатива «Група 109» взялася за перетворення скверу в одному із районів Львова (Сихів) на сучасний громадський простір із пристосуваннями для людей із особливими потребами та незрячих. Організатори групи підхопили ідею жителів району, які не хотіли віддавати сквер під масштабну забудову, і разом розробляють альтернативне місце для прогулянок і відпочинку.

Ініціативна група «Йота»

Група займається відродженням історичного району Львова – Підзамчого. Учасники організували перший «Фестиваль сусідів на Підзамчому», основна ідея якого − познайомити мешканців району, поділитися кулінарними рецептами, влаштувати розваги для дітей і популяризувати історичний занедбаний район. Зараз «Йота» працює над створенням урбан-простору «Сусідської кав’ярні».

«Кластер»

Урбан-ініціатива «Кластер» змінює райони Львова через культуру. «Кластер» діє за принципом «усе місто – центр», створюючи культурні й урбаністичні проекти навіть на околицях. Одним із таких починань є робота в рамках Народного Дому на Збоїщах (місцевість у Шевченківському районі Львова). Ініціатива повернула до життя установу та надала їй нової форми та змісту. Регулярно тут організовують посиденьки та заходи з облаштування території.

кафе

Urban idea

Об’єднання, через яке кожен житель міста може вплинути на визначення та вирішення урбаністичних проблем. Ініціатива  Urban idea створила карту проблем міста, де кожен охочий може вказати район/вулицю/двір, який потребує змін. Група уже реалізувала кілька успішних проектів: проект ревіталізації площі Митної, Urban бібліотека й інші. Об’єднання радо приймає ідейних волонтерів, які хочуть змінити своє місто на краще. Карта проблем міста доступна не лише у Львові, а й в інших містах України.

Асоціація культурних індустрій

Асоціація перетворює індустріальні занедбані будівлі в яскраві, оновлені культурні центри. Одним із актуальних проектів асоціації є «Фабрика повидла» − індустріальна будівля в історичній частині Львова, яку хочуть перетворити на фабрику ідей розвитку культури.

Харків

Архітектурні пригоди

Група молодих архітекторів, яка створила в Харкові одне з перших об’єднань із облаштування міста. Молоді архітектори й урбаністи організовують воркшопи, лекції, міські інтервенції та моніторять нове будівництво та зміни в міському просторі Харкова. Активісти займаються публічним урбан-мистецтвом, а також організовують реконструкцію однієї із площ.

«Критичне мислення»

«Критичне мислення» – це громадська організація, яку понад рік тому заснували молоді архітектори «Сніжок» Богдан Волинський та Василиса Щоголева. Вони позиціонують себе як навчальний архітектурний та урбан-майданчик з метою переосмислення процесу створення міського простору. Активісти «Критичного мислення» реалізовують проекти «Майстерня» та «Інститут планування та розвитку». Метою «Майстерні» є досягнення нової якості архітектури через удосконалення проектних навичок, а «Інститут планування та розвитку» має на меті розробити стратегії міста, які базуються на міцному фундаменті його історії, постійних дослідженнях, співпраці професіоналів різних галузей та представників громадськості.

Полтава

Сity Lab

Наймасштабніша в Полтаві громадська платформа, яка об’єднує ініціативних людей технічних, соціальних і творчих професій, що цікавляться розвитком міст. Гучний проект об’єднання – робота над реновацією Полтавського Петровського кадетського корпусу – історичної будівлі, частини унікального архітектурного ансамблю в центрі Полтави.

Фото: stock-up.

studway.com.ua