Своєму навчайтесь: п’ять лекцій TEDx про українські міста

Март 19, 2015 KUB - Комментариев нет

Untitled-1TED продовжує завойовувати світ – формат надихаючих лекцій від найкращих професіоналів світу встиг набути неабиякої популярності і в Україні. Вже в цю суботу в Fedoriv Hub відбудеться TEDxKNU, де молоді інноватори розповідатимуть, як за допомогою маленьких кроків досягати великих змін. А ми вирішили сьогодні зібрати для вас п’ять найкращих лекцій про місто з українського TED минулих років: дієта для міста, велокультура в Україні, міська навігація та інше в нашій підбірці.

Дієта для здорового міста

Для архітектора Віктора Зотова місто – це не будинки, а простір між ними. Пустота на вулицях – це свобода. Чи є вона на просторах Києва? МАФи, реклама та помпезні фонтани, які працюють лише на свята, заважають дивитися вглиб міста. А центральна площа столиці – Майдан Незалежності – на його погляд, взагалі альбом з ілюстраціями більшості відомих архітектурі стилів.

Архітектор прослідковує тенденцію українців до поклоніння бароко, та, за його словами, це псевдостиль, за яким зручно приховувати архітектурні неточності. Золото та пишні куполи – не вияв краси та витонченості. Простота – ось що важливо для Віктора Зотова.

Що потрібно, аби мешканці змогли насолоджуватись свободою та чистою красою міського простору? На його думку, потрібна проста, але ефективна «дієта для міста» – необхідно просто прибрати все, що заважає місту повноцінно жити.

Архітектор виводить власну формулу : «Якщо місто – організм, архітектурні проекти – фізіологічні процеси, а ми хочемо простоти і щирості, то все, що нам потрібно, – це прибирання!»

Інтернет-технології для кращого міста

Роман Хміль переконаний, що головне завдання інфраструктури – спрощувати життя та робити його максимально комфортним. Побутує думка, що технології та все, що з ними пов’язано – це майбутнє нашого світу, а насправді  ж – це вже наше теперішнє. Технології є  цеглинками однієї складної структури і завдання айтішника – зробити їх зрозумілими для звичайної людини. Автопілот автомобіля чи 3D-реклама – не просто мрія із кінофільмів про майбутнє, це реалії сьогодення. Надсучасні технології вже розроблені, тепер — черга за їх поширенням.

«Вчись. Працюй. Живи. Відпочивай» – його концепція проекту «міста в місті» на околиці Києва, розробленого для технологічних компаній. Офіси, навчальні центри, сучасна інфраструктура та екологічний оазис – це можливість не тільки продуктивно працювати, але і якісно відпочивати.

Мрією Романа є «офіс поза містом». Він запевняє, що немає нічого кращого, ніж працювати на відкритому повітрі. Провідні країни світу вже давно практикують такий підхід, тепер черга за Україною.

Міська навігація

З дня прочитання цієї лекції змінилось дуже багато – влада стала більш відкритою для ініціатив дизайнерів-волонтерів з «Агентів змін». Проте принципи якісного дизайну залишились незмінними. В цій лекції дизайнер Ігор Скляревський розповідає про те, як розробляв нові, більш зрозумілі знаки навігації для Києва та нову схему метро. Як виявилось,  зробити місто більш комфортним для городян доволі важко, і не через брак ідей, а через застарілі погляди тогочасних чиновників Головного управління містобудування та архітектури Києва.

Вже зараз, коли проекти «Агентів змін» та Ігоря Скляревського активно реалізовуються в Києві, згадати про те, з якими зусиллями вони добивались порозуміння з владою – особливо цікаво та корисно.

Інновації  в інфраструктурі

Архітектор Іван Пономаренко тривалий час шукав паралелі між архітектурою та підприємництвом і таки знайшов їх. Якщо архітектор – головний будівельник міст, доріг, то підприємець – будівельник майбутнього. Змінивши якусь деталь, вони можуть визначити хід подальших процесів.

Іван Пономаренко, як і кожен мешканець великого міста, часто нарікає на дорожній рух у столиці, коли годинами доводиться стояти у заторах. Однак він переконаний, що вирішення проблеми є і воно цілком реальне. Один із його проектів пропонує план розв’язки дорожнього руху в районі Шулявки. Вирішити проблему можна всього лише змінивши напрямок руху у іншу сторону. Він доводить, що це в чотири рази ефективніше та фінансово вигідніше.

Крім того, він розповідає про перспективи трамваїв – транспорту, який несправедливо забутий в українських містах, але дуже цінується в Європі. Іван Пономаренко пропонує власне бачення того, як трамваї можна зробити популярним та зручним транспортом в Україні, та органічно поєднати їх з автомобільною інфраструкторою.

Краса та свобода, яку дарує місту велосипед

Мешканці великих міст як ніхто знають цінність часу, каже Антон Симкович – кримінолог, соціолог та викладач НаУКМА. За підрахунками, щорічно кожен городянин витрачає  350 годин у автомобільних заторах. А це 45 діб, які вони могли б провести разом із сім’єю, читаючи чи подорожуючи. Якщо ж мешканець міста пересяде на велосипед, переконаний лектор, він автоматично стане господарем свого часу, зможе зекономити гроші на пальному та навіть покращить здоров’я. Велосипед, за словами Симковича, – показник сучасної незалежної та впевненої у собі людини, яка керує власним часом. Саме тому цей вид транспорту є популярним серед світових політиків.

Попри це, на думку Антона Симковича, в Україні велосипедний транспорт ще не скоро стане популярним. Не через брак інфраструктури, а через відсутність елементарної велокультури. Тому передусім українцям важливо зрозуміти, що перехід на велосипедний транспорт не означає повне зникнення автомобілів, а навпаки – передбачає співіснування замість антагонізму.

pb.platfor.ma

Related Posts

Leave a Comment